Suomen väestökehitys on jo pitkään mennyt suuntaan, joka ei kykene kannattelemaan nykyistä hyvinvointiyhteiskuntarakennetta ikääntyvien määrän ollessa työikäisiä merkittävästi suurempi. Suomen tulee ottaa kaikki keinot käyttöön syntyvyyden nostamiseksi ja lasten hankinnan kannustamiseksi.
Suomessa kaikkien tulee olla mahdollista hankkia lapsia myös esimerkiksi hedelmöityshoitojen, sijaissynnyttäjien tai kumppanuusvanhemmuuden kautta. Lisäksi adoptioprosessien niin Suomen sisällä kuin ulkomailta pitää olla oikeudenmukaista ja toimivaa.
Yhteiskunnallisesti lastenhankintaa tulee mahdollistaa asiallisella kotihoidontuella sekä laajalla iltapäivä- ja loma-aikatoiminnalla, joka mahdollistaa niin kotivanhemmuuden kuin työssäkäynnin. Samalla tulee varmistaa kunnolliset panostukset koulutukseen, perusterveydenhuoltoon sekä perhepalveluihin.
Merkittävää muutosta tarvitaan myös yhteiskunnalta sekä työelämältä. 50 % suomalaisista ajattelee, ettei lapsia kannata hankkia elämän epävarmuuden vuoksi. Syyskuussa 2025 Suomessa oli 68 000 alle 30 vuotiasta työtöntä työnhakijaa. 26 % kaikista raskaana olevista on kokenut raskaussyrjintää. Joka neljäs äiti uupuu työelämässä. Nämä ovat suomalaisen yhteiskunnan suuria ongelmakohtia.
Meidän tulee työtovereina, työnantajina, yhteisön jäseninä sekä päättäjinä ja äänestäjinä huolehtia siitä, että kenenkään lapsilukutoive ei jää yhteiskunnasta kiinni.