28-vuotias kälviäläinen Teemu Parkkila on Keski-Pohjanmaan keskustanuorten varapuheenjohtaja. Hän opiskelee viimeistä vuotta sosionomiksi sekä työskentelee kuorma-auton kuljettajana.
”Haen liittohallitukseen, koska haluan olla mukana kehittämässä Keskustanuoria entistä avoimemmaksi ja osallistavammaksi liikkeeksi. Haluan tuoda järjestön toimintaan suoraa arjen näkökulmaa ja rakentaa yhdessä tekemisen kulttuuria. Minua kiinnostaa erityisesti, miten voimme vahvistaa järjestön sisäistä yhteishenkeä ja vaikuttavuutta. Yhdessä voimme tehdä Keskustanuorista liikkeen, jossa on asennetta, jossa jokaisen ääni kuuluu ja joka puhuttele.” Parkkila linjaa.
Keski-Pohjanmaan Keskustanuorten puheenjohtaja Touko Tuomainen on ilahtunut, että Keski-Pohjanmaalta on ehdokas muutaman vuoden tauon jälkeen.
”Teemulla on näkemystä ja kokemusta siitä, miten tavallisten ihmisten arkisia asioita tulee kehittää kaikkien parhaaksi. Hänen intohimonsa yhteisten asioiden puolesta tekevät hänestä erinomaisen ehdokkaan Keskustanuorten liittohallitukseen.” Tuomainen summaa.

Lisätietoja
Teemu Parkkila
Liittohallitusehdokas
040 8130831
teemu.parkkila96@gmail.com